Projekt

Penzión, reštaurácia a jogový priestor bol len časťou našej vízie. Nemenej dôležitá bola pre nás idea, vytvoriť akýsi komunitný priestor, kam sa môžete kedykoľvek vrátiť a kde si sami vyberiete, ako chcete fungovať. Keďže práce na rekonštrukciách, záhrade či v rámci obriaďovania penziónu je u nás habadej, otvorili sme projekt dobrovoľníctva, v rámci ktorého u nás môžeš bývať, jesť a jógovať zadarmo výmenou za pár hodín práce denne.

 


Koľko budem pracovať?

Pracuje sa zvyčajne 6 dní v týždni, zhruba 6 hodín denne. Jeden deň úplného voľna si zaslúži každý, kto u nás pobudne minimálne 6 dní. Denný a týždenný režim sa však často mení, keďže chceme, aby sme všetci profitovali z toho, že sme pánmi svojho pracovného času. To znamená, že aj naplánovaný pracovný utorok sa môže ľahko zmeniť na deň voľna, keď náhle príde krásne počasie a hory opäť raz zavolajú 🙂 Naopak, ak vieš, že si o týždeň budeš chcieť dať viac dní voľna, kľudne si svoje hodiny “predpracuj”.

Dobrovoľníci Jogošík

Dobrovoľníci Evička, Hami a Samo pomáhajú s prípravami na bežecký pretek – Jogošíkovu 15-tku na festivale Zázrivská Inverzia

Všetko je to o vzájomnej dohode a my chceme, aby u nás svoje rozhodnutie dobrovoľne pomáhať nikto neoľutoval. Naopak, chceme, aby si si tu prežil plnohodnotný čas – v prírode, pohybe, pohode a naučil sa nové veci. Pri nastavovaní pracovnej doby s radosťou zohľadníme tvoje športové aktivity (samozrejme, najlepšie sa behá za svetla), zvyk po obede si hodiť polhodinku šlofíka, či potrebu stíhať omšu o piatej (ale vysvetlíš miestnemu farárovi, že jóga nie je zlá, okej?? 😀 )

 


Viem u vás dobrovoľníčiť a zároveň pracovať pre moju firmu na homeoffice?

Ak chceš pracovať len každý druhý deň a užívať si viac prírodu, či pracovať na homeoffice, no problem, zaplatíš nám len každý druhý deň. Všetko je to o dohode, kompromis určite nájdeme.

 


Čo bude náplňou mojej práce?

Občas, samozrejme, dostaneš niektoré veci pridelené, ak ich treba spraviť prednostne. Medzi také sa radia najmä umývanie riadov, vysávanie, umývanie okien, rúbanie dreva či odhrabávanie snehu. No skutočne sa snažíme, aby naši pomocníci pričuchli k všetkému možnému a sami sa “vyprofilovali” v tom, čo ich najviac baví. Medzi prácu, ktorá väčšinou ľudí skutočne baví, najmä keď prichádzajú z mesta, je rúbanie dreva, kosenie trávy, odhrabávanie snehu, natieranie chalupy, strihanie stromov a všetky záhradnícke práce. Jarnou špecialitkou je zbieranie a sušenie liečivých byliniek, čo vždy znamená pol dňa túlania sa po slnečných grúňoch. Veľmi zábavné a plné zadosťučinenia bývajú veľké niekoľkotýždňové rekonštrukcie niektorej časti chalupy, kedy všetci spolu makáme v jednej miestnosti a napríklad búrame starú podlahu a nosíme 24 ton štrku.

betonik 1

Janko s Evičkou miešajú betónik pod schodisko v budúcom jogovom štúdiu.

 


Čo za to?

Okrem už spomínaného ubytovania vo vlastnej izbičke s kúpeľňou a skvelého vege jedla 2x denne ti ponúkame pravideľnú hodinu jogy aspoň raz týždenne a spolupáchateľov na akékoľvek iné druhy športu, s akými len prídeš. Veľmi radi ťa zasvetíme do tajov trailového behu, vezmeme ťa na bicykel, túru, skiaply, či snežnice. Ak budeš mať chuť, podelíme sa s tebou o všetky naše vedomosti z oblasti ajurvédy, meditácií, zdravej stravy, fyzioterapie, kváskového pečenia a kopec ďalších vecí. Vyskúšaš si množstvo manuálnych prác v praxi.

V prípade, že sa niekedy budeš chcieť vrátiť ako rekreant, vedz, že ty aj tvoji kamoši, čo s tebou budú ubytovaní na izbe, máte doživotne ubytko za špeciálnu VIP cenu 😉

ZachrannaStanica2

Dobrovoľníčky Kika a Evička na návšteve v Záchrannej stanici pre zranené živočíchy Zázrivá.

 


 

Veru že sme mali šťastie na šikovných a prácechtivých ľudí! Napočítali sme, že sa u nás takto premlelo už vyše 40 pomocníkov – kamarátov ale aj úplne nových, nám predtým neznámych ľudí. Samozrejme, nie všetci s nami zostali niekoľko týždňov, mnohí len deň, dva, či predĺžený víkend. Všetci však majú už teraz pevné VIP miesto v Jogošíkovej družine. Tešíme sa už aj na teba!


Nemám voľno v práci, môžem prísť pomáhať na víkend?

Nie tak úplne. Môžeš prísť na predĺžený a “nastúpiť” musíš najneskôr v stredu  naobed. Dôvodom na to je fakt, že cez víkendy mávame plný dom ubytovaných a navyše väčšinou na nami organizovanom seminári. Na všetko sme pritom sami dvaja. V takýto víkend sa od piatku rána do nedele poobedia nezastavíme a aj keď nám tvoja pomoc príde veľmi vhod, nemáme čas, venovať sa vysvetľovaniu, ako to u nás funguje a prideľovaniu práce, keď nám pomocníci začnú prichádzať v čase najväčších fofrov. Takto nám, úprimne, veľmi nepomôžeš. Preto žiadame pomocníkov, aby prišli aspoň dva dni pred víkendov, aby sme mali čas sa spoznať, porozprávať, zaučiť ťa do chodu koliby a do toho, ako nám cez daný víkend vieš pomôcť. Takisto sa takto naskytne príležitosť, zažiť spolu aj pekné chvíle, nie len tie vystresované víkendové. Navyše, všetky naozaj zaujímavé pracovné projekty prebiehajú cez týždeň, lebo cez víkend na ne nie je čas 😉