Ajurvédsky pobyt – Jesenný detox

17. – 20. 11. 2022 – 4 dni (3 noci)

Ajurvéda je vyše 4000 rokov starý ucelený systém prírodnej medicíny, ktorého základom je návrat jedinca k súzneniu s prírodou. v dnešnom uponáhľanom svete sme tento kontakt úplne pretrhli, čo má za následok mnohé ochorenia fyzického i psychického charakteru a celkovo menej spokojný a šťastný život jedinca. Ajurvéda je v dnešnej dobe skvelou pomôckou, ako sa postupne, na základe zopár jednoduchých, lacných, ale veľmi účinných opatrení vrátiť naspäť k šťastnému, zdravému a dlhovekému životu. Základom ajurvédy sa venujeme na našom Ajurvédskom pobyte basic. Advanced pobyty sú určené najmä pre ľudí, ktorí už majú základy ajurvédy za sebou či už z našich predošlých pobytov, iných kurzov alebo samoštúdiom a hľadajú príjemné prostredie, kde by sa svojim ajurvédskej sezónnej praxi mohli venovať na plno. Samozrejme, nie je to podmienka účasti na tomto pobyte a úplne rovnako si ho užije aj ajurvédsky lajik, je ale potrebné upozorniť, že na preberanie základov na advanced pobytoch nie je priestor. 

doshas

Jeseň je obdobím zmien. Naše telo sa prestavuje z módu letného fungovania “na plné obrátky” do módu zimného oddychu a regenerácie. Z ajurvédskeho pohľadu je obdobím, kedy je, na rozdiel od jari, kedy sa snažíme organizmus očistiť najmä cez trávenie, ktoré je po dlhej zime spomalené a zanesené, na jeseň potrebná najmä duševná očista. Očista tela na emočnej úrovni, aby sa energia s nastupujúcou zimou uvoľňovala postupne, čím sa vyhneme šoku z nástupu chladnej energie váta. Predídeme tým nielen poklesu imunity, ale najmä pocitom úzkosti, zmätenosti, nekľudu či depresii. Po fyzickej stránke úplne stačí jemne podporiť prirodzenú očistu nášho tela, ktorá v tomto období po jari zažíva svoj druhý, ale omnoho menej výrazný vrchol. Intenzívna očista trávenia, akú klientom odporúčame na jar, nie je vo väčšine prípadov na mieste a mala by byť podstúpená len po indikácií ajurvédskym lekárom. Vo väčšine prípadov je bezpečnejšie, detoxikačné procesy jemne podporiť vynechaním potravín, ktoré náš organizmus zanášajú, pridaním indikovaných byliniek a podstúpením detoxikačných masážnych procedúr, ktoré telo pomáhajú zbaviť amy. Toto všetko si vyskúšate na našom pobyte spolu s technikami pre skľudnenie a uzemnenie ako jóga, pranayama či meditácia, ktoré vám pomôžu prežiť krásnu regeneračnú zimu. 

06.18-108Meditation

 

pranayama  IMG_20180606_131016

 

Aká bude náplň pobytu?

Prirodzené očistné procesy tela podporíme každé ráno ajurvédskymi bylinkami, ktoré príjmeme na prázdny žalúdok a necháme pôsobiť počas rannej jemnej jógy. Pred večerou si predstavíme niekoľko výborných receptov, ako si naštartovať trávenie, a tým telo v tomto očistnom období jedlom čo najmenej zanášať.

chyawanprash triphala

Medzi očistné techniky, ktoré sa na našom pobyte naučíte a budete mať možnosť si vyskúšať, patrí Jala Néti – očista nosných dutín, Kapálabháti – očista čelnej dutiny, očista jazyka za pomoci špeciálnej ajurvédskej škrabky a Trátak – očista očí. Prevedieme vás intenzívnou meditáciou, ktorá vám pomôže očistiť sa od nahromadeného emočného napätia. 

jala neti.jpg  tratak.jpg 

ocista jazyka jogosik prenajom priestorov

 

Na začiatok nášho pobytu sa v prednáške zoznámime so špecifikami aktuálneho ajurvédskeho obdobia a naučíme sa, ako z neho vyťažiť čo najviac a prežiť ho čo najzdravšie. Povieme si, ako si s prichádzajúcou zimou upraviť jedálniček. Ako prípravu na váš pobyt a aby ste mali predstavu, o čom sa budeme rozprávať, môžete sa začítať do nášho blogu, kde nájdete zopár článkov aj na ajurvédsku tematiku.

 

Keďže veľká časť zdravého životného štýlu, ktorý nás učí ajurvéda, sa týka denného režimu, bude ten váš počas víkendu u nás nastavený presne podľa hlavných ajurvédskych zásad. Pripravte na skoré vstávanie, pohyb ešte pred raňajkami a takisto aj skoršiu večierku. Ráno začnete chvíľkou pre seba – meditáciou či abhyangou -ajurvédskou automasážou teplými olejmi namiešanými pre vás s bylinkami na podporu detoxikácie tela.

Ayurvedic-Shirodhara.jpg  sada ajurvedskych olejov abhyanga.jpg

 

Deň spoločne otvoríme jemnou jogou a ukončíme meditačno-relaxačnými cvičeniami. Takisto vás v prípade záujmu vezmeme na výlet do krásnej jesennej prírody Malej Fatry. 

joga studio zazriva  singing-bowls-meditation  

20181013_122050

Tešiť sa môžete na masáž Udvartanu – detoxikačnú peelingovú masáž chrbta, ktorú máte v rámci pobytu v cene v trvaní 25min. Od septembra už máme pre vás vyhriatu parádnu záhradnú fínsku saunu s bylinkovými nálevmi a jedinečným ochladzovaním sa v potôčiku či kadi. Saunovanie je vhodné najmä s nastupujúcou zimou a skvelo podporuje detoxikačné procesy tela a prehrieva ho.

sauna koliba u jogosika kada koliba u jogosika  

 

Strava počas nášho pobytu bude nastavená tak, aby dokonale podporovala celkovú jemnú očistu organizmu a bude sa odvíjať od aktivít a postupnosti očisty. Na rozdiel od našich klasických ajurvédskych pobytov, kde sa snažíme, aby ste vyskúšali čo najširsiu plejádu sezónnych jedál, budeme na tomto striktnejší. V záujme toho, zaťažiť naše trávenie čo najmenej, bude druhov jedál a chodov menej a presne stanovené veľkosti porcií. Naša kuchyňa je výhradne vegetariánska, ale radi sa prispôsobíme aj vegánom a alergikom – prosím, špeciálne požiadavky hláste už pri rezervácii. 

 

jarny ajurvedsky jedalnicek  healing-detox-green-soup-4.jpg

LemonCorianderSoup.jpg  719107_ovocne-zeleninove-stavy-1_image_620x349.jpg

 

V balíčku za 260 eur / os na vás čaká:

– 3x ubytovanie v dvojlôžkovej izbe s vlastnou kúpeľňou (príplatok za samostatnú izbu, ak prichádzate sami a nechcete zdieľať izbu s niekým cudzím, je 90eur)
– 3x vegetariánska polpenzia so zameraním sa na princíp ajurvédskej jesennej stravy
– 2 hod. prednáška so zameraním sa na aktuálne ajurvédske obdobie
– 3x ranná jemná joga 
– 2x vedená meditácia/relaxácia
– 1x vedená trátaka – očista očí, 
– 1x workshop nasya a abhyanga

– 1x 25 min. ajurvédska detoxikačná peelingová masáž chrbta
– zapožičanie abhyanga a jala neti setu na individuálne praktikovanie, možnosť odkúpiť za výhodnú cenu. Olejová zmes na abhyangu a slaná voda na jala neti sú v cene pobytu. 
– 1x 50 min. súkromná fínska sauna – naraz jedna izba v saune
– 1x spoločný výlet do okolitej jesennej prírody 

 

AKTUÁLNE TERMÍNY

aktualizácia november 2022

17. – 20. 11. 2022 – 0 / zo 14   – radi si Vás napíšeme ako náhradníkov, pošlite nám email, prosím. 

 

Termíny si, prosím, rezervujte emailom na rezervacie@kolibaujogosika.sk. Pri rezervácii sa platí nevratná záloha vo výške 125 eur. Záloha bude vrátená len v prípade zrušenia pobytu z našej strany, resp. v prípade jeho znemožnenia nariadeniami vlády. Záloha sa nedá preniesť na iný pobyt. Ďalšie informácie ako aj zálohovú faktúru obdržíte emailom. Na pobyt sa nedá uplatniť rekreačný poukaz.