Monte Rosa Trails & Yogis Camp

24.6. - 2. 7. 2023 - 9 dní / 8 nocí 

 Orestes hut, Monte Rosa, Gressoney la Trinité, Taliansko 

Raj na zemi. Tak by sme nazvali Rifugio Orestes, vysokohorskú chatu, v ktorej sa snúbi láska k horám s láskou k všetkému živému. Už ste zažili vysokohorskú chatu s jogovňou, nádherným wellnesskom poháňaným slnečnou energiou a vegánskou kuchyňou, ktorá nesie známky haute cuisine? Predstavte si k tomu, že ste vo výške 2600 m.n.m., na úpätí druhého najvyššieho vrchola Álp a po nádhernej túre alebo horskom behu sa popoludní vyvalíš pred krb, dáš si k tomu kurkuma latté alebo výbornú taliansku kávu a budeš sa kochať širokánskymi výhľadmi do údolia Gressoney. Spoločnosť ti bude robiť aj huňatý domáci mačiak Chatu. Ak toto nie je pre rovnako postihnutých ľudí, ako sme my, raj na zemi, tak už neviem, čo je. Ťažšie hľadať láskavejšie miesto v celých Alpách.

Taliansky Jogošík

Na Rifugio Orestes sme naďabili čisto náhodou, keď sme pri našom výstupe na Monte Rosu hľadali chatu, na ktorej by sme prečkali dva hlásené upršané dni. Z recenzií a webstránky sme sa hneď zamilovali a po príchode nadšenie len rástlo. Keby Jogošík býval v talianskych Alpách, takto by vyzeral 😀 Chatu vedie mladý manželský pár – Marta a Phil – dvaja horali, jogíni a milovníci zdravého vege jedla a varenia. Marta vedie chatu po svojich rodinných predkoch, no veľmi túži piniesť do chatárčenia nový vedomejší a udržateľnejší prístup. Netrvalo dlho a pustili sme sa do bujarej konverzácie o ich útrapách, keď sú medzi tradične zmýšľajúcimi chatármi tŕňom v oku. Niečo nám to veľmi pripomína a tak sme si k sebe veľmi rýchlo našli cestu. Nasledovali vzájomné opakované návštevy Oresta v Jogošíkovi a Jogošíka v Orestovi, až sme sa nakoniec rozhodli, že vás k nim musíme vziať a aj vám tento zážitok všetkých zmyslov sprostredkovať.

Pre koho je pobyt určený a hlavné aktivity

Pobyt je určení pre všetkých horalov a horalky, ktorí sa venujú buď horskému behu ALEBO turistike a majú záujem, intenzívnejšie sa povenovať aj joge ako skvelému doplnku dvoch spomínaných športov. Každý deň nás čakajú dve krásne trasy – jedna bežecká a jedna turistická. Či už beháte alebo nie, predpokladom na účasť je dobrá kondička. Ak by sme to mali nejak skúsiť zadefinovať, odturistikovať 15 km s kilometrovým prevýšením by vám nemalo robiť problém. Predpoklad, aby ste sa mohli pridať k bežeckej skupinke, je taký, že bežne behávate -násť kilometrové trasy s prevýšením aspoň 400m/10km. Samozrejme, kedykoľvek budete mať chuť, dať si voľno od behu a pridať sa k skupinke turistickej, môžete. Rovnako nikto nebude riešiť, ak si jeden deň dáte voľno od akejkoľvek vytrvalostnej aktivity a ostanete na chate regenerovať. Konkrétne trasy a dĺžky denných výletov nastavíme na mieste podľa toho, ako sa nám vykryštalizujú skupinky a aktuálnych podmienok na trasách či počasia.

Okolie a čo ponúka

Počas turistiky či bežeckého výletu vás čaká celé údolie Gressoney – od zelených uštebotaných údolí, v ktorých na každom rohu narazíme na nejakú obrázkovú dedinku s typickými starými kamennými domčekmi až po skalnaté vrcholky trojtisícoviek či divoké ústia ľadovcov. Pre tých, ktorí budú mať chuť a zodpovedajú predispozíciám opísaným ďalej v texte, máme na záver pripravenú čerešničku – turistiku ľadovcom Ghiacciaio del Lys smer /a možno až na vrchol/ Monte Rosa. Každopádne, tréningom vo výške parádne naštartujeme tvorbu červených krviniek a uvidíme prenádherné veci.

Na koniec pobytu sa teda núka možnosť nenáročnej ľadovcovej turistiky, ktorá ale v našich kompetenciách určite nie je vhodná pre ľudí, ktorí nemajú žiadnu skúsenosť s ľadovcom a patričnou výbavou. Na ľadovec vezmeme len tých ľudí, ktorí budú mať vlastnú kompletnú výbavu a za sebou už minimálne jednu skúsenosť s jej používaním hoc s horským vodcom. Kompletná výbava potrebná na tento jednoduchý ľadovec zahŕňa sedák, mačky, čakan. O lano, šlingne a prúsiky sa postaráme my.

V cene 1090 eur na Teba čaká:

 • doprava v našej dodávke na trase Bratislava-Gressoney a naspäť
 • 1 jazda lanovkou od auta do Passo Gabiet
 • 7x ubytovanie na dorme vysokohorskej chaty Rifugio Orestes, Dormy vyhradené pre našu skupinu.
 • 1x ubytovanie v Gressoney noc pred odchodom
 • 8x vynikajúca zdravá vegetariánska/vegánska polpenzia
 • 2x vstup do krásneho wellness priamo na našej vysokohorskej chate
 • 5x ranná joga v jogovni / v prípade dobrého počasia na terasy chaty
 • 2x deep stretch yoga
 • 2x večerná vedená meditácia
 • 1x myofasciálna celotelová masáž 45min
 • swag bag s praktickými bežeckými darčekmi od partnerov kempu
 • denne skupinový výlet – na výber turistický alebo bežecký
 • v prípade priaznivých podmienok túra na ľadovci smer Monte Rosa
 • naše know-how trénerské, fyzioterapeutické i know-how oblasti a plánovanie trás

V cene nie je zahrnuté:

 • 1 noc na chate na ľadovci, pokiaľ sa rozhodnete zúčastniť sa tejto aktivity. S Alpenvereinom máte zľavu
 • poistenie na hory, odporúčame poistenie od Alpenverein, najmä, ak sa chystáte pridať sa na ľadovec
 • obedy, keďže pravdepodobne budeme väčšinu dní naobed “v teréne” a jesť sa bude na chatách, alebo snacky zbalené so sebou
 • prípadné ďalšie vstupné na lanovky, ale vždy bude možnosť, ísť po vlastných
 • COVID test, ak bude potrebný na Vaše vycestovanie

Ubytovanie

Keďže ide o vysokohorskú turistickú chatu, väčšina lôžok sa ponúka vo veľkokapacitných dormoch. K dispozícii sú len dve 2- až 3-lôžkové izby, ktoré si do vyčerpania “zásob” môžte doplatiť za 200 eur na 6 nocí. Toto je potrebné hlásiť pri rezervácii. Inak budete zdieľať len medzi našou skupinou 6- až 8-lôžkový dorm. Iní turisti na našom dorme ubytovaní nebudú, takže sa budeme navzájom “rušiť” len v rámci nášho časového harmonogramu. Veríme a z minuloročných skúseností vieme, že sa nájdete skupinka rovnakých správńakov, plus vás bohatý program dostatočne vyšťaví na to, aby ste spali ako dudky. Pre istotu si však vezmite štuple do uší (: Ďalšou alternatívou je postaviť si stan vedľa chaty v prípade, keď budete potrebovať na chvíľu “vyčistiť hlavu”.

Klasický denný režim

5 zo 6-tich rán sa prebudíme rannou hatha jogou, ktorú si zacvičíme buď na terase chaty alebo v prípade nepriaznivého počasia v útulnej jogovni. Ak nebudete mať chuť, účastniť sa hodiny, proste si pospíte dlhšie.

Po joge nás budú čakať výdatné zdravé raňajky formou bufetu, pri ktorých Martha s Philom myslia vždy na všetky stravovacie obmedzenia. Súčasťou raňajok je aj skvelý domáci bylinkový čajík či tradičné talianske espresso, filter, alebo iné kávové šmaky. Po raňajkách sa potom vychystáme na spoločný bežecký či turistický výlet na pol dňa. Obed väčšinou riešime v strede turistického/bežeckého výletu buď v nejakom mestečku po ceste, na horskej chate, alebo z vlastného proviantu, ktorý si prinesiete. Po návrate môžte čas medzi popoludňajším strečingom alebo saunou či masážou využiť na regeneráciu v kreslách pri krbe či na teraske s výhľadom a pri bohatom výbere zaujímavých knižiek. Samozrejme, sme za akékoľvek nápady typu “výlet na východ či západ slnka” alebo “nočný beh” a radi tomu prispôsobíme program. 

Pre inšpiráciu zopár fotiek z našich ostatných 2 ročníkov zahraničných bežeckých kempov. 

Stravovanie

V cene pobytu vás čaká polpenzia. Väčšinu polpenzie vám zabezpečí Martha s Philom na chate Orestes a jednu polpenziu vyriešime operatívne v závislosti od programu posledný deň. Raňajky sú formou bufetu a večera o troch chodoch je skutočne bohatá. Ak sa pôjde na ľadovec s prespávaním na chate povyše, polpenziu vám zabezpečíme na chate. Ak nebudú podmienky a pôjdeme prespať dole do doliny, dáme si večeru v doline a raňajky vám navaríme my.

Na chate Orestes sa varí výhradne vegánsky. Ich kuchyňa je sýta, no rafinovaná a plná čerstvých plodín a vynikajúca. Ak máte nejaké stravovacie obmedzenia, hláste nám ich, prosím, pri rezervácii. Počas dňa si na okolitých chatách počas výletu istotne budete môcť dopriať aj živočíšne produkty, ak by vám mali chýbať. Na účastníkov čakajú aj balíčky plné snackov, energy gély a pod. od našich partnerov.

Wellness

Chata Orestes má ako jediná vysokopoložená alpská chata nádherné cez solárne panely poháňané wellnessko s priestrannou panoramatickou horúcou fínskou saunou, infrasaunou a krásnou odpočívarňou, ktoré nám bude dve popoludnia k dispozícii.

K tomu vás ešte počas pobytu čaká jedna myofasciálna masáž od nášho Janíčka, ktorá vás dá po náročných turistických či bežeckých dňoch výborne do poriadku.

O organizátoroch

Aďa a Janko “Jogošíci” – sme dvaja milovníci hôr a pohybu, ktorí sa rozhodli svoje hobby pretaviť do práce a presťahovali seba a svoje kurzy do malebnej 100-ročnej dreveničky v Zázrivej. Ako ultrabežci sa “špecializujeme” na trailový beh, teda prírodný nespevnený terén a dlhé krásne bežecké okruhy. Obaja sme joga inštruktori s mnohonásobnými kurzami a dlhoročnými skúsenosťami z našich jogových pobytov. Janko je navyše športový výživový poradca, kondičný tréner a masér a Aďa – bežecká trénerka – sa ďalej vzdeláva v oblasti fyzioterapie a ajurvédy. Veríme, že spojenie vytrvalosti prameniacej z horského behu či turistiky, výbušnej sily, ktorú nám dáva silový tréning a vedomej sily a rovnováhy, ktorú hľadáme v jóge spolu s dostatočným relaxom a regeneráciou je tým správnym mixom nielen pre viditeľné športové úspechy, ale aj pre dlhovekosť a šťastný život v zdraví. Tento mix už druhým rokom servírujeme ďalším športovým nadšencom na našich jógových a bežeckých pobytoch v Kolibe u Jogošíka. Ak nám popri Jogošíkovi ostane kúsok času, radi zdolávame ľahšie horolezecké cestičky, Tatranské a Alpské štíty a ľadovce, cestujeme a ochutnávame svet 

Rezervácie a dôležité upozornenia

 • maximálna kapacita: 12 účastníkov
 • pravideľne aktualizovaný počet voľných miest: 2/12
 • registrovať sa treba do: čo najskôr, držíme miesta len účastníkom so zaplatenou zálohou
 • Pobyt si rezervujte emailom na rezervacie@kolibaujogosika.sk
 • Všetky aktivity na kempe sa dejú na vlastnú zodpovednosť účastníka. Organizátor nezodpovedá za nijaké škody spôsobené na zdraví či majetku účastníka. Podmienkou účasti je poistenie do zahraničia zahŕňajúce extrémne a rizikové športy na celý čas podujatia. Dobrá alternatíva je vyššie spomínaný Alpenverein.
 • Pri rezervácii sa platí nevratná záloha, ktorú je možné zaplatiť v dvoch krokoch: 300 eur pri rezervácii, ďalších 300 eur najneskôr do 30. 4. 2022. V prípade doplatku za 2-lôžkovú izbu sa tento platí pri druhej splátke – 30.4.2023. Zvyšná suma sa platí až po pobyte.
 • Na zálohu Vám vystavíme zálohovú faktúru. Do rezervačného emailu nám, prosím, pošlite rovno fakturačné údaje – meno, priezvisko a adresu
 • V prípade úplného zrušenia pobytu zo strany organizátora Vám bude záloha vrátená