Ajurvédsky špeciál – detox

30. 4. – 5. 5. 2019 – 6 DNÍ (5 nocí)

Máte pocit, že ste sa v zime premenili na medveďa a s prehľadom sa naučili, nevšímať si ani tretie zvonenie budíka? Žiaden strach, zrejme ste poňali zimu správne – zvoľnili tempo, skľudnili myseľ a nechali telo regenerovať po náročnom roku. Teraz sa však musí prebrať, očistiť od zimných nánosov amy (toxíny nahromadené v tele napr. v podobe hlienu), aby ste ho prežili naplno v čo najlepšom zdraví. Teraz budujete základy silného metabolizmu, bystrej mysle a dobrej imunity.

ajurveda proti jarnej unave.jpg

Príďte si k nám naštartovať jarné očistné procesy tela, detoxikáciu, odbúranie nahromadeného tuku, zadržanej vody a prebudiť čulú a šťastnú myseľ. Máme na to jednoduché no efektné praktiky na základe našich dlhoročných skúseností s ajurvédou. Venujte si 5 dní len pre seba a tešte sa pevnému zdraviu 365 dní v roku – to sa oplatí, nie? 😉

Ajurvéda je vyše 4000 rokov starý ucelený systém prírodnej medicíny, ktorého základom je návrat jedinca k súzneniu s prírodou. v dnešnom uponáhľanom svete sme tento kontakt úplne pretrhli, čo má za následok mnohé ochorenia fyzického i psychického charakteru a celkovo menej spokojný a šťastný život jedinca. Ajurvéda je v dnešnej dobe skvelou pomôckou, ako sa postupne, na základe zopár jednoduchých, lacných, ale veľmi účinných opatrení vrátiť naspäť k šťastnému, zdravému a dlhovekému životu.

pranayama  IMG_20180606_131016

Čím sú naše pobyty iné?

Panchakarmy, ako sa nazývajú intenzívne minimálne 2-týždňové očistné pobyty, ktoré sa odohrávajú v ajurvédskych centrách pod dohľadom ajurvédskych terapeutov a počas ktorých podstupujete viac či niekedy aj menej príjemné terapeutické zákroky, sú iste skvelou cestou k zdraviu, ale majú hneď niekoľko nevýhod. Okrem toho, že sú pre mnohých ľudí finančne a časovo nedostupné, musíte za nimi cestovať do zahraničia. Niekoľko takýchto inštitúcií je aj v Európe, no v zásade platí, že čím ďalej za nimi cestujete, tým sú cenovo dostupnejšie. Ďalšou nevýhodou je, že Vás síce dočasne zbavia zdravotných problémov, no tým, že Vám nikto dôkladne nevysvetlí ich podstatu a nenaučí Vás, predchádzať im aj doma v bežnom živote, môže sa stať, že sa problémy čoskoro vrátia. Náš pobyt sa určite nedá klasifikovať ako kompletná panchakarma, ale:

  • je finančne neporovnateľne dostupnejší
  • časovo menej náročný – musíte si vziať len 2 dni dovolenky ( 1.5. – sviatok )
  • nemusíte za pobytom ďaleko cestovať, čo v spojení s podporenými očistnými procesmi môže mať najmä u ľudí so zvýšenou energiu váta negatívny dopad na nervovú sústavu
  • naučíme Vás praktiky a ukážeme Vám spôsoby a pomôcky, ktorými si pohodlne môžete osvojiť ajurvédu aj v bežnom živote
  • predstavíme vám ajurvédske stravovacie princípy na základe našich lokálnych potravín a byliniek
  • nakopneme očistné procesy v tele, no predstavíme Vám prístup, ktorý je pre moderného človeka trvalo udržateľnejší, než intenzívne exotické pobyty

 

Kto sa Vám bude venovať?

Aďa a Janko Jogošíci

Aďa a Janko Jogošíci

Aďa a Janko “Jogošíci” – sme dvaja milovníci hôr, pohybu a zdravého jedla, ktorí sa rozhodli svoje hobby pretaviť do práce a presťahovali seba a svoje kurzy do malebnej 100-ročnej dreveničky v Zázrivej. K ajurvéde nás zavialo počas nášho štúdia jógy v Indicko-americkej škole, ktorá ajurvéde venovala extra pozornosť. Ajurvéda nám zodpovedala všetky otázky, ktoré nám vyvstávali v rámci spojenia zdravej stravy, tréningu, regenerácie a zdravotných problémov a najmä – prečo, keď robíme všetko rovnako, naše telá na záťaž reagujú úplne rozdielne? Aďu očarila ajurvéda natoľko, že počas nášho niekoľkoročného pôsobenia vo Švajčiarsku podstúpila niekoľko certifikovaných kurzov v rámci Maharashi Ayurveda Gesundheitszentrum. Stále verí, že sa jej jedného dňa popri Jogošíkovi podarí, úspešne absolvovať celé 4-ročné štúdium za ajurvédskeho terapeuta. Janko je športový výživový poradca a skvelý kuchár, o čom vás na pobyte rád presvedčí .

 

Janka Chovancová

Janka Chovancová

Janka Chovancová – Ajurvédsk terapeutka, s ktorou na našich pobytoch spolupracujeme. Zakladateľka Ajurvéda Žilina. Už niekoľko rokov pravidelne navštevuje ajurvédsky inštitút Tarani v Kroměříži. Doteraz získala 12 certifikátov. Popritom absolvovala kurzy Panchakarmy u doktora S. Balaji Vishiwa Nattha a niekoľko seminárov s MUDr. Ziskovou a tiež doktorom Pankaj Patilom a dva semináre marmových terapií s Josephom Robinom.

 

Aká bude náplň pobytu?

Na začiatok nášho pobytu sa v prednáške zoznámime s troma základnými energiami, ktoré vládnu svetom, ich kombináciami a pokúsime sa v týchto energiách nájsť naše špecifické postavenie aj za pomoci tzv. “dósha testu” či osobného rozhovoru. Vašu dóshu ako aj aktuálny stav Vášho organizmu z hľadiska nahromadenej amy si následne môžete skontrolovať aj u ajurvédskej terapeutky v rámci pulzovej diagnostiky.  V prednáške si vysvetlíme, ako sa na základe tohto jedinečného energetického mixu v každom z nás vieme zariadiť v rámci jarnej detoxikácie, aby sme dosiahli čo najzdravšie účinky. Ako prípravu na váš pobyt a aby ste mali predstavu, o čom sa budeme rozprávať, môžete sa začítať do nášho blogu, kde nájdete zopár článkov aj na ajurvédsku tematiku.

doshas

Keďže veľká časť zdravého životného štýlu, ktorý nás učí ajurvéda, sa týka denného režimu, bude ten váš počas víkendu u nás nastavený presne podľa hlavných ajurvédskych zásad. Na jar sa preto pripravte na skoré vstávanie, pohyb ešte pred raňajkami a takisto aj skoršiu večierku. Ráno začnete chvíľkou pre seba – meditáciou či abhyangou -ajurvédskou automasážou teplými olejmi namiešanými pre vás s bylinkami na podporu detoxikácie tela.

Ayurvedic-Shirodhara.jpg  sada ajurvedskych olejov abhyanga.jpg

 

Dôležitou súčasťou jarného prebudenia je správne, dostatočne a vedomo sa hýbať a následne správne relaxovať, aby príchod tohto aktívneho obdobia nespôsobil nervovej sústave šok. Preto každý deň otvoríme dynamickou jogou a ukončíme meditačno-relaxačnými cvičeniami.

joga studio zazriva  singing-bowls-meditation  joga pod malym rozsutcom

Pre ešte lepšie spojenie s prírodou Vás vezmeme na výlet našimi obľúbenými chodníčkami Zázrivského chotára a ukážeme Vám krásu miestnej jarnej prírody. Ak nám počasie dopraje, zacvičíme si jogu na krásnej zakvitnutej lúke so špičkovým výhľadom. Po večeroch máme pre vás vyhriatu parádnu záhradnú fínsku saunu s bylinkovými nálevmi a jedinečným ochladzovaním sa v potôčiku či kadi. Aj tento proces skvelo podporuje detoxikačné procesy tela.

wellness jogosik  Sauna koliba u Jogosika.jpg

 

Strava počas nášho pobytu bude nastavená tak, aby dokonale podporovala celkovú jarnú očistu organizmu. Na rozdiel od našich klasických ajurvédskych pobytov, kde sa snažíme, aby ste vyskúšali čo najširsiu plejádu sezónnych jedál, budeme na tomto striktnejší a neponúkneme Vám 8-položkový teplý bufet. V záujme toho, zaťažiť naše trávenie čo najmenej, si každý deň na raňajky a večeru vyberiete z ponuky niekoľkých jedál len jedno. V ponuke budeme mať od tuhých jedál cez polievky až po ovocné šťavy. Je teda len na Vás, ako intenzívne chcete detoxikáciu podporiť aj stravou. K správnemu rozhodnutiu Vám isto pomôže diagnostika Vašej dóshe a úvodná prednáška. Viac o jarných stravovacích zásadách si môžete prečítať v tomto našom článku. Neodmysliteľnou súčasťou bude pitný režim plný detoxikačných zázrakov.

jarny ajurvedsky jedalnicek  healing-detox-green-soup-4.jpg

LemonCorianderSoup.jpg  719107_ovocne-zeleninove-stavy-1_image_620x349.jpg

 

V balíčku za 269 eur / os na vás čaká:

– 5x ubytovanie v dvojlôžkovej izbe s vlastnou kúpeľňou (príplatok za samostatnú izbu, ak prichádzate sami a nechcete zdieľať izbu s niekým cudzím, je 100eur)
– 5x vegetariánska polpenzia so zameraním sa na princíp ajurvédskej jarnej očistnej stravy
– 4hod. prednášky k základom ajurvédy so zameraním sa najmä na aktuálne obdobie, spoločné určenie si dóshe na základe testu, príp. osobného rozhovoru
– 4-5x ranná joga so zameraním sa na princíp ajurvédskej jarnej očisty
– 1x úvodná vedená meditácia
– 2x vedená relaxácia
– 1x 30 min. ajurvédska masáž od ajurvédskej terapeutky
– pulzová diagnostika konštitúcie a miery amy ajurvédskou terapeutkou
– 1x abhyanga + nasya – ajurvédsky olejový rituál a prečistenie nosných dutín, bylinky vyberané so zameraním sa na princíp ajurvédskej jarnej očistnej
– 2x 75 min. fínska sauna
– 2x spoločný výlet do okolitej prírody podľa počasia spojený s jogou či pranayamou na krásnych Zázrivských lúkach
– Bylinkové a ajurvédske čaje priebežne počas celého pobytu

 

AKTUÁLNE TERMÍNY

aktualizácia 12.12.2018

30. 04. – 05. 05. 2019 – voľných 12 miest

 

Termíny si, prosím, rezervujte emailom na rezervacie@kolibaujogosika.sk. Pri rezervácii sa platí nevratná záloha vo výške 100 eur. Ďalšie informácie ako aj zálohovú faktúru obdržíte emailom.