Ajurvédsky pobyt s jogou Advanced – Veľkonočný detox

  
 06. - 10. 4. 2023 - 5 dní / 4 noci

Máte pocit, že ste sa v zime premenili na medveďa a s prehľadom sa naučili, nevšímať si ani tretie zvonenie budíka? Žiaden strach, zrejme ste poňali zimu správne – zvoľnili tempo, skľudnili myseľ a nechali telo regenerovať po náročnom roku. Teraz sa však musí prebrať, očistiť od zimných nánosov amy (toxíny nahromadené v tele napr. v podobe hlienu), aby ste ho prežili naplno v čo najlepšom zdraví. Teraz budujete základy silného metabolizmu, bystrej mysle a dobrej imunity. Na nšom pobyte máte možnosť, tieto procesy odštartovať ešte efektívnejšie. oduchých, lacných, ale veľmi účinných opatrení vrátiť naspäť k šťastnému, zdravému a dlhovekému životu.

Základom ajurvédy sa venujeme na našom Ajurvédskom pobyte basic. Advanced pobyty sú určené najmä pre ľudí, ktorí už majú základy ajurvédy za sebou či už z našich predošlých pobytov, iných kurzov alebo kvalitným samoštúdiom a hľadajú príjemné prostredie, kde by sa svojim ajurvédskej sezónnej praxi mohli venovať na plno. Samozrejme, nie je to podmienka účasti na tomto pobyte a úplne rovnako si ho užije aj ajurvédsky lajik, je ale potrebné upozorniť, že na preberanie základov na advanced pobytoch nie je priestor. 

V balíčku za 350 eur / os na vás čaká:

- 4x ubytovanie v 2-lôžkovej izbe s vlastnou kúpeľňou* 
- 4x vegetariánska plná penzia so zameraním na princíp ajurvédskej jarnej očisty
- 2x denne ajurv. detoxikačné bylinky 
- 25 min. ajurvédska marma masáž tváre a šije a pulzová diagnostika konštitúcie a miery amy
- 25 min. peelingová ajurvédska masáž udvartana 
- 4x ranná meditácia
- 4x ranná hatha joga
- 1x yin joga
- 1x meditácia s tibetskými miskami na rozlúčku
- 1x trátaka - ajurvédska meditácia s očistou očí
- 4x jala neti - očista dutín - v balíčku zapožičanie konvičky a každé ráno prevarená voda s čiernou soľou
- škrabka na očistu amy z jazyka
- 2-hod. prednáška na tému ajurvédskej jarnej očisty
- 1x spoločný poldenný výlet do prírody
- 50 min. fínska sauna max. 4 ľudia 

Pre tých, ktorí budú k svojej jarnej očiste chcieť pristúpiť skutočne zodpovedne, začne detox už v pohodlí domova – jogínskou očistou hrubého čreva – tzv. Várisara.  Týždeň pred pobytom od nás obdržíte detailný návod, ako si  sami pripravíte očistný roztok na vypitie a cviky, ktoré pritom budete praktikovať, aby sa očista čreva podporila. Ide o úplne bezpečnú a  efektívnu techniku, ktorú pred našim pobytom veľmi odporúčame, no nechávame to na každého zvážení.

Medzi ďalšie očistné techniky, ktoré sa na našom pobyte naučíte a budete mať možnosť, pod vedením terapeutky si vyskúšať, patrí Jala Néti – očista nosných dutín, Kapálabháti – očista čelnej dutiny, očista jazyka a Trátak – očista očí. 

Denný režim

Keďže veľká časť zdravého životného štýlu, ktorý nás učí ajurvéda, sa týka denného režimu, bude ten váš počas pobytu u nás nastavený presne podľa hlavných ajurvédskych zásad. Na jar sa preto pripravte na skoré vstávanie a pohyb s jogou ešte pred raňajkami. Ako jedna z prvých vecí po prebudení vás bude čakať voda s čiernou soľou na preplach dutín a s prečisteným dýchaním následne meditácia pre nastavenie nervovej sústavy na kľudné prežívanie všetkých neurostimulantov počas dňa. Medzi meditáciou a jogou vám naservírujeme očistné bylinky spolu s horúcim čajom a po výdatnom rannom cvičení vás budú čakať blahodárne raňajky. Počas dňa si buď výjdeme do prírody, alebo sa ostaneme hýčkať v kolibe v horúcej saune či na masérskom stole. Obed na detoxikačnom pobyte je ľahký – väčšinou by nám mala stačiť ľahká polievka, aby telo nebolo zaťažené trávením počas ostatných očistných aktivít. Pred večerou nás ešte čakajú príjemn spoločné aktivity ako relaxačná yin joga, meditácie, trátaka či prednáška. Po večeri už je čas na skľudnenie mysle a utiahnutie sa do ticha pri meditácii či knižke a večierka na našich ajurvédskych pobytoch je o 22:00. Presný program obdržíte v mejli týždeň pred pobytom.

Už teraz sa vám môžu zbiehať slinky na našu vegetariánsku farebnú plnú penziu, ktorá bude na jar zostavená tak, aby pacifikovala energiu kápha v našom trávení (hlieny, spomalené trávenie, nechutenstvo, únava po jedle) a dobila silou našu nervovú sústavu. Jej gro tvoria sezónne lokálne potraviny, s láskou pripravené podľa zásad ajurvédskej kuchyne. Na raňajky vám spolu s množstvom teplých nápojov a bylinkových smoothie naservírujeme jedno jedlo, väčšinou ide o sladké kaše, keďže sladká chuť najlepšie prebudí uspaté trávenie. Môžete ochutnať aj rôzne ajurvédske špecialitky, ako napr. korenistý másala ča, či čajík z blahodárnej ukľudňujúcej aswagandhy či latté z protizápalovej kurkumy. Ako sme už spomínali, obed je kvôli nášmu náročnejšiemu programu ľahký väčšinou polievkový. Večeru podávame formou teplého bufetu o niekoľkých jedlách na výber. Pred večerou vás ešte čaká druhá dávka očistných byliniek vo forme tabletiek, práškov či nutričného džemu.

Stravovací princíp, ktorý vám chceme na pobyte predstaviť, je odrazom prispôsobenia sa ajurvédy modernému človeku dnešnej doby, ktorý na obed nemá čas a priestor na plnohodnotný obed v tichosti a priestor na kľudné trávenie po ňom. Je preto nastavený na raňajky a večeru ako dve väčšie jedlá denne, pričom na obed v oklieštených podmienkach sa odporúča len malý výživný snack. O týchto princípoch si ale budeme veľa rozprávať na pobyte.

Kto sa o vás na pobyte bude starať

Janka Chovancová

Janka Chovancová – Ajurvédska terapeutka a zakladateľka Ajurvéda Žilina. Už niekoľko rokov pravidelne navštevuje ajurvédsky inštitút Tarani v Kroměříži. Doteraz získala 12 certifikátov. Popritom absolvovala kurz Panchakarmy u doktora S. Balaji Vishiwa Nattha a niekoľko seminárov s MUDr. Ziskovou a tiež doktorom Pankaj Patilom a 2 semináre marmových terapií s Josephom Robinom. Na pobyte zastrešuje nastavenie bylinkovej očisty, pulzovú diagnostiku a masáž abhyanga.

Aďa “Jogošíkovie” – K ajurvéde ju zavialo počas štúdia jogy v indicko-americkej škole, ktorá ajurvéde venovala extra pozornosť. Ajurvéda jej zodpovedala otázky, ktoré jej vyvstávali v rámci spojenia zdravej stravy, tréningu, regenerácie a zdravotných problémov a najmä – prečo, keď robíme všetko rovnako, naše telá na záťaž reagujú úplne rozdielne? Aďu očarila ajurvéda natoľko, že počas svojho pôsobenia vo Švajčiarsku podstúpila niekoľko certifikovaných kurzov v rámci Maharashi Ayurveda Gesundheitszentrum a vyučila za za ajurvédsku vlasovú poradkyňu v rámci Yelasai Institut. Na pobyte vás prevedie teoretickou časťou a venuje vám masáž udvartana. V prípade záujmu si môžete doobjednať niektorú z ďalších procedúr, ktoré v rámci svojej certifikácie ponúka.

   
   Aktuálne termíny / obsadenosť (aktualizácia november 2022)

   05. - 10. 4. 2023 - 13 miest voľných / z 13

   Termíny si, prosím, rezervujte emailom na rezervacie@kolibaujogosika.sk
   Kompletnú ponuku našich pobytov nájdete aj tu>>.

   Hneď pri rezervácii sa platí nevratná záloha vo výške 150eur z ceny pobytu, ktorá je v prípade zrušenia pobytu zo strany účastníka nevratná a nie je presunuteľná na iný termín pobytu. Podrobné rezervačné podmienky budú uvedené na zálohovej faktúre.
   Pri rezervácii nám môžte rovno poslať svoje údaje na faktúru - aspoň meno a adresu. 
   V prípade zrušenia alebo presunutia pobytu zo strany organizátora alebo z dôvodu vyššej moci (napr. covid nariadenia), bude záloha účastníkom vrátená v plnej výške. 

   Na naše pobyty sa nedá uplatniť rekreačný poukaz!