Ajurvédsky pobyt s jogou Advanced – Veľkonočný detox

 
 06. - 10. 4. 2023 - 5 dní / 4 noci

Máte pocit, že ste sa v zime premenili na medveďa a s prehľadom sa naučili, nevšímať si ani tretie zvonenie budíka? Žiaden strach, zrejme ste poňali zimu správne – zvoľnili tempo, skľudnili myseľ a nechali telo regenerovať po náročnom roku rovnako, ako to robí aj príroda.

Veľká noc je obdobím prebúdzania sa prírody zo zimného spánku. Rovnako je na tom aj naše telo. Teraz sa musí prebrať, očistiť od zimných nánosov amy (toxíny nahromadené v tele napr. v podobe hlienu, zápalu …), aby ste rok prežili naplno v čo najlepšom zdraví. Teraz budujete základy silného metabolizmu, bystrej mysle a dobrej imunity. Na našom pobyte máte možnosť, tieto procesy odštartovať ešte efektívnejšie. Pomocou jednoduchých, lacných, ale veľmi účinných opatrení sa vrátiť naspäť k šťastnému, zdravému a dlhovekému životu.

“Advanced” NEznamená, že musíte byť pokročilí v joge. Pobyt je vhodný aj pre jogových začiatočníkov. Ide o ajurvédske témy, ktoré sa na pobytoch preberajú. Základom ajurvédy sa venujeme na našom Ajurvédskom pobyte basic. Advanced pobyty sú vyhradené témam, pri ktorých sa ide viac do problematiky daného obdobia a vhodných ajurvédskych praktík pre toto obdobie. Sú určené najmä pre ľudí, ktorí už majú základy ajurvédy za sebou či už z našich predošlých pobytov, iných kurzov alebo samoštúdiom a hľadajú príjemné prostredie, kde by sa svojim ajurvédskej sezónnej praxi mohli venovať na plno. Samozrejme, nie je to podmienka účasti na tomto pobyte a úplne rovnako si ho užije aj ajurvédsky lajik, je ale potrebné upozorniť, že na preberanie základov na advanced pobytoch nie je priestor

V balíčku za 390 eur / os na vás čaká:

- 4x ubytovanie v 2-lôžkovej izbe s vlastnou kúpeľňou* 
- 4x vegetariánska polpenzia so zameraním na princíp ajurvédskej jarnej očisty
- 2x denne ajurv. detoxikačné bylinky 
- 25 min. ajurvédska marma masáž tváre a šije a pulzová diagnostika konštitúcie a miery amy
- 25 min. peelingová ajurvédska masáž udvartana 
- 4x ranná meditácia
- 4x ranná hatha joga
- 1x yin joga
- 1x meditácia s tibetskými miskami
- 1x trátaka - ajurvédska meditácia s očistou očí
- 4x jala neti - očista dutín - v balíčku zapožičanie konvičky a každé ráno prevarená voda s čiernou soľou
- škrabka na očistu amy z jazyka
- 2-hod. prednáška na tému ajurvédskej jarnej očisty
- 1x spoločný poldenný výlet do prírody
- 50 min. fínska sauna max. 4 ľudia 

Pre tých, ktorí budú k svojej jarnej očiste chcieť pristúpiť skutočne zodpovedne, začne detox už v pohodlí domovajogínskou očistou hrubého čreva – tzv. Várisara/Shankaprakshalana.  Týždeň pred pobytom od nás obdržíte detailný návod, ako si sami pripravíte očistný roztok na vypitie a cviky, ktoré pritom budete praktikovať, aby sa očista čreva podporila. Rovnako dostanete vysvetlené, v akých ojedinelých prípadoch pre Vás Shanka nie je vhodná. Ide o úplne bezpečnú a efektívnu techniku, ktorú pred našim pobytom väčšine ľudí odporúčame, no nechávame to na každého zvážení.

Medzi ďalšie očistné techniky, ktoré sa na našom pobyte naučíte a budete mať možnosť, pod vedením terapeutky si vyskúšať, patrí Jala Néti – očista nosných dutín, Kapálabháti – očista čelnej dutiny, očista jazyka a Trátaka – očista očí. 

Denný režim

Keďže veľká časť zdravého životného štýlu, ktorý nás učí ajurvéda, sa týka denného režimu, bude ten váš počas pobytu u nás nastavený presne podľa hlavných ajurvédskych zásad. Na jar sa preto pripravte na skoré vstávanie a pohyb s jogou ešte pred raňajkami. Ako jedna z prvých vecí po prebudení vás bude čakať voda s čiernou soľou na preplach dutín a s prečisteným dýchaním následne meditácia pre nastavenie nervovej sústavy na kľudné prežívanie všetkých neurostimulov počas dňa. Medzi meditáciou a jogou vám naservírujeme očistné bylinky spolu s horúcim čajom a po výdatnom rannom cvičení vás budú čakať blahodárne raňajky. Počas dňa si buď výjdeme do prírody, alebo sa ostaneme hýčkať v kolibe v horúcej saune či na masérskom stole. Obed na detoxikačnom pobyte je ľahký – väčšinou by nám mala stačiť ľahká polievka, aby telo nebolo zaťažené trávením počas ostatných očistných aktivít. Pred večerou nás ešte čakajú príjemn spoločné aktivity ako relaxačná yin joga, meditácie, trátaka či prednáška. Po večeri už je čas na skľudnenie mysle a utiahnutie sa do ticha pri meditácii či knižke a večierka na našich ajurvédskych pobytoch je o 22:00. Presný program obdržíte v mejli týždeň pred pobytom.

Už teraz sa vám môžu zbiehať slinky na našu vegetariánsku farebnú plnú penziu, ktorá bude na jar zostavená tak, aby pacifikovala energiu kápha v našom trávení (hlieny, spomalené trávenie, nechutenstvo, únava po jedle) a dobila silou našu nervovú sústavu. Jej gro tvoria sezónne lokálne potraviny, s láskou pripravené podľa zásad ajurvédskej kuchyne. Na raňajky vám spolu s množstvom teplých nápojov a bylinkových smoothie naservírujeme jedno jedlo, väčšinou ide o sladké kaše, keďže sladká chuť najlepšie prebudí uspaté trávenie. Môžete ochutnať aj rôzne ajurvédske špecialitky, ako napr. korenistý másala ča, či čajík z blahodárnej ukľudňujúcej aswagandhy či latté z protizápalovej kurkumy. Ako sme už spomínali, obed je kvôli nášmu náročnejšiemu programu ľahký väčšinou polievkový. Večeru podávame formou teplého bufetu o niekoľkých jedlách na výber. Pred večerou vás ešte čaká druhá dávka očistných byliniek vo forme tabletiek, práškov či nutričného džemu.

Stravovací princíp, ktorý vám chceme na pobyte predstaviť, je odrazom prispôsobenia sa ajurvédy modernému človeku dnešnej doby, ktorý na obed nemá čas a priestor na plnohodnotný obed v tichosti a priestor na kľudné trávenie po ňom. Je preto nastavený na raňajky a večeru ako dve väčšie jedlá denne, pričom na obed v oklieštených podmienkach sa odporúča len malý výživný snack. O týchto princípoch si ale budeme veľa rozprávať na pobyte.

Kto sa o vás na pobyte bude starať

Janka Chovancová

Janka Chovancová – Ajurvédska terapeutka a zakladateľka Ajurvéda Žilina. Už niekoľko rokov pravidelne navštevuje ajurvédsky inštitút Tarani v Kroměříži. Doteraz získala 12 certifikátov. Popritom absolvovala kurz Panchakarmy u doktora S. Balaji Vishiwa Nattha a niekoľko seminárov s MUDr. Ziskovou a tiež doktorom Pankaj Patilom a 2 semináre marmových terapií s Josephom Robinom. Na pobyte zastrešuje nastavenie bylinkovej očisty, pulzovú diagnostiku a marma masáž tváre.

Aďa “Jogošíkovie” – K ajurvéde ju zavialo počas štúdia jogy v indicko-americkej škole, ktorá ajurvéde venovala extra pozornosť. Ajurvéda jej zodpovedala otázky, ktoré jej vyvstávali v rámci spojenia zdravej stravy, tréningu, regenerácie a zdravotných problémov a najmä – prečo, keď robíme všetko rovnako, naše telá na záťaž reagujú úplne rozdielne? Aďu očarila ajurvéda natoľko, že počas svojho pôsobenia vo Švajčiarsku podstúpila niekoľko certifikovaných kurzov v rámci Maharashi Ayurveda Gesundheitszentrum a vyučila za za ajurvédsku výživovú poradkyňu a ajurvédsku vlasovú poradkyňu v rámci Yelasai Institut. Na pobyte vás prevedie teoretickou časťou a venuje vám masáž udvartana.

  
  Aktuálne termíny / obsadenosť (aktualizácia marec 2023)

  06. - 10. 4. 2023 - 0 miest voľných / z 13 , radi si Vás však napíšeme ako náhradníkov

  Príplatok za samostatnú izbu, ak prichádzate sami a nechcete zdieľať dvojku s inou cudzou osobou rovnakého pohlavia, ktorá tiež prichádza sama, pokiaľ je táto k dispozícii, je 180eur. Tento príplatok je potrebné uhradiť v prípade samostatnej izby aj v prípade, že by ste izbu s cudzím človekom chceli zdieľať, ale tento nie je k dispozícii. 

Termíny si, prosím, rezervujte emailom na rezervacie@kolibaujogosika.sk
  Kompletnú ponuku našich pobytov nájdete aj tu>>.

  Hneď pri rezervácii sa platí nevratná záloha vo výške 195eur z ceny pobytu, ktorá je v prípade zrušenia pobytu zo strany účastníka nevratná a nie je presunuteľná na iný termín pobytu. Rezerváciu je možné presunúť na náhradníka, ak je taký k dispozícii. V prípade storna a presunu rezervácie na náhradníka Vám bude naúčtovaný administratívny storno-poplatok vo 
výške 15eur. Podrobné rezervačné podmienky budú uvedené na zálohovej faktúre.

  Pri rezervácii nám môžte rovno poslať svoje údaje na faktúru - aspoň meno a adresu. 
  V prípade zrušenia alebo presunutia pobytu zo strany organizátora alebo z dôvodu vyššej moci (napr. covid nariadenia), bude záloha účastníkom vrátená v plnej výške. 

  Na naše pobyty sa nedá uplatniť rekreačný poukaz!