Naša jóga

Obaja Jogošíci – Janko aj Andrea – sme jogoví inštruktori s medzinárodnými certifikátmi Yoga alliance (300 hodín RYT®) a naše vedomosti, skúsenosti a radosť šírime medzi vás už šiesty rok tu v Zázrivej.

Pre nás je jóga cesta životom, je to nastavenie mysle a prístup ku každodenným situáciám. Je to cesta k pokojnejšiemu, vyrovnanejšiemu, a teda štastnejšiemu ja. Nie je to len tá chvíľa strávená na podložke, aj keď taká podložka je iste veľmi efektívna a silná zbraň jogy 😉 Preto sa radi vyhýbame škatuľkovaniu jogy a jej triedeniu na druhy. Jógu, ktorú vám ponúkame, by sme preto zaradili pod nadskupinu s názvom Hatha Joga.

Hatha jóga je nástrojom, ako sa cez telo spojiť s dušou.  Za pomoci dychových cvičení, prepojenia jednotlivých asán (jogové polohy) s dychom a relaxačných techník ťa učíme spoznávať svoje telo, vnímať ho a pochopiť, učíme ťa zotrvať prítomný v momente, čím ťa vyzbrojujeme pokojom a rozvahou aj do ťažkých životných situácií. Lebo každá chvíľa v živote je len tak ťažká, ako to v našich myšlienkach dopustíme 😉

joga v zazrivejŠkola, v ktorej sme vyučení, dáva veľký dôraz na bezpečnosť pozícií, na ich dôkladné vysvetlenie, na ich variáciu pre rôzne stupne skúsenosti a možností cvičiaceho, čím robí hodiny jogy prístupné pre všetky úrovne – od začiatočníkov až po pokročilých. Na svoje si počas jednej hodiny prídu všetci. Nikto z našej hodiny neodíde zmätený, že nechápal, čo má robiť, či nestíhal.

A ako teda prebieha klasická hodina u Jogošíka?

Po úvodnej krátkej meditácii sa rozdýchame. Na úvod si dáme jedno, dve dychové cvičenia z pranajamy a následne rozhýbeme chrbticu, kĺby a trošku zohrejeme telo jemnými úvodnými cvikmi. Gro hodiny tvorí niekoľko asán. Ich variácie, náročnosť, rýchlosť plynutia medzi nimi a pod. sa menia každú hodinu podľa aktuálneho rozpoloženia vás i nás. Raz vybudujeme hodinu okolo vinyasy, niekedy plynieme inokedy zas pozície držíme dlhšie, alebo venujeme dlhší čas jednej konkrétnej náročnejšej ásane. Dôležité je nájsť dokonalú harmóniu medzi energiou yang – aktívnou a posilňujúcou a yin – pasívnou a uvoľňujúcou.

restorative-yoga-workshop-photos-515129Špeciálnejšími hodinami, ktoré ponúkame, sú Yin Joga a Restoratívna joga. Oba druhy pracujú s energiou yin. Ide o asány, ktoré hlboko uvoľnia celé telo a myseľ. Zameriavajú sa na otvorenie kľúčových kĺbových partií a energetických a emočných dráh, ktoré sa na tieto partie viažu. Yin joga je tou aktívnejšou verziou. Restoratívna joga pracuje s množstvom pomôcok a vankúšikov, aby sa telo v každej polohe uvoľnilo až do posledného svalu a preto sa väčšinou aj v intenzívne strečujúcich v polohách cítime príjemne ako vo vatičke 🙂