Ajurvédsky pobyt s jógou Basic

Ajurvéda je 4000 rokov starý ucelený systém prírodnej medicíny, ktorého základom je návrat jedinca k prírode. v dnešnom uponáhľanom svete sme tento kontakt úplne pretrhli, čo má za následok mnohé ochorenia fyzického i psychického charakteru a celkovo menej spokojný a šťastný život jedinca. Ajurvéda je v dnešnej dobe skvelou pomôckou, ako sa postupne, na základe zopár jednoduchých, lacných, ale veľmi účinných opatrení vrátiť naspäť k šťastnému, zdravému a dlhovekému životu.

Na začiatok je potrebné, aby jedinec rozpoznanal svoj organizmus ako súčasti prírody, ako špecifickú energiu, ako jedinečný celok určitých do vienka daných vlastností, na základe ktorých má v prírode svoje špecifické miesto a z ktorých sa odvíjajú jeho reťazce správania, vzťahov, rozhodnutia, preferencie a fyzické či duševné rozpoloženie a z nich prameniace zdravotné problémy. Naučíme vás, ako sa lepšie spojiť so svojim telom, aby ste dokázali vnímať jeho špecifické potreby a ako ich pomocou ajurvédy naplniť.

06.18-108Meditation

Na začiatok nášho pobytu sa v prednáške zoznámime s troma základnými energiami – váta, pitta, kapha – ktoré vládnu svetom a našim telom a pokúsime sa v týchto energiách nájsť naše špecifické postavenie aj za pomoci tzv. “dósha testu” a v konzultácii s ajurvédskou lektorkou. Vysvetlíme si, ako sa na základe tohto jedinečného energetického mixu v každom z nás vieme zariadiť z hľadiska ročných období, výberu vhodných aktivít i spôsobu a množstva regenerácie, princípov stravovania i za pomoci liečivých byliniek. Veľa z týchto odporúčaní si počas troch dní u nás aj na vlastnej koži vyskúšate. Ako prípravu na váš pobyt a aby ste mali predstavu, o čom sa budeme rozprávať, môžete sa začítať do nášho blogu, kde nájdete zopár článkov aj na ajurvédsku tematiku.

doshas

ajurveda

Svoju špecifickú dóshu si následne môžete overiť aj pulzovou diagnostikou u skvelej dlhoročnej ajurvédskej terapeutky Janky z Ajurvéda Žilina, s ktorou na našich pobytoch spolupracujeme a ktorá vám dá jedinečnú ajurvédsku masáž vyberanú podľa ročného obdobia priamo u nás v kolibe.

Keďže veľká časť zdravého životného štýlu, ktorý nás učí ajurvéda, sa týka denného režimu, bude ten váš počas víkendu u nás nastavený presne podľa hlavných ajurvédskych zásad. Pripravte sa preto na skoršie vstávanie, pohyb ešte pred raňajkami a takisto aj skoršiu večierku. Každé ráno začnete chvíľkou pre seba – abhyangou -ajurvédskou automasážou teplými olejmi namiešanými pre vás podľa ročného obdobia do krásnych sadičiek.

Ayurvedic-Shirodhara.jpg  sada ajurvedskych olejov abhyanga.jpg

Dôležitou súčasťou ajurvédskeho učenia je aj správne, dostatočne a vedomo sa hýbať a následne správne relaxovať. Preto deň otvoríme dynamickou jogou a ukončíme relaxačnou yin jogou a meditačnými cvičeniami.

joga studio zazriva  6a010536dcacac970b014e5f7012bb970cIMG_20180606_131016  singing-bowls-meditation

Už teraz sa vám môžu zbiehať slinky na našu vegetariánsku farebnú polpenziu, ktorej gro tvoria sezónne lokálne potraviny, v sezóne prevažne dopestované v našej záhradke, s láskou pripravené podľa zásad ajurvédskej kuchyne. A síce to k tradičným ajurvédskym raňajkám tak úplne nepatrí, v nedeľu ráno pre vás pečieme domáci kváskový chlebík z múk vyberaných podľa sezónnych ajurvédskych zásad, aby ste ho aj vy mali tú možnosť ochutnať. Môžete ochutnať aj rôzne ajurvédske špecialitky, ako napr. korenistý másala ča, či čajík z blahodárnej ukľudňujúcej aswagandhy či latté z protizápalovej kurkumy.

chai_masala_koliba u jogosika.jpg  ajurvedske bylinky.jpg

Väčšina mliečnych výrobkov, ktoré používame je v bio kvalite a vajíčka z voľného výbehu. Väčšina jedál je ale vegánska, takže vegáni si bez problémov prídu u nás na svoje. Večeru podávame formou teplého bufetu o niekoľkých chodoch. Ak budete mať šťastie, bude aj koláčik 😉

kuchyna.jpg  jarny ajurvedsky jedalnicek

V zimnej sezóne máme pre vás vyhriatu parádnu záhradnú fínsku saunu s bylinkovými nálevmi a jedinečným ochladzovaním sa v potôčiku, v lete a na jeseň vás zas radi vezmeme schladiť energiu pitta do krásneho horského potoka. Alebo využite čas medzi raňajkami a večerou na výlet do krásnej okolitej prírody.

Sauna koliba u Jogosika.jpg otuzovanie koliba u jogosikaV balíčku za 150 eur / os na vás čaká:

– 2x ubytovanie v dvojlôžkovej izbe s vlastnou kúpeľňou (príplatok za samostatnú izbu, ak prichádzate sami a nechcete zdieľať izbu s niekým cudzím, je 60eur)
– 2x vegetariánska polpenzia podľa aktuálnych ajurvédskych sezónnych princípov
– 1x 30 min. ajurvédska masáž vyberaná podľa ročného obdobia od ajurvédskej terapeutky 
– 2x hatha joga (podľa záujmu a počasia si raz môžme zacvičiť aj na našej krásnej lúke)
– 1x vedená meditácia
– 1x vedená relaxácia
– 1x ajurvédsky dósha test a jeho vyhodnotenie
– pulzová diagnostika ajurvédskou terapeutkou
– 2x prednáška k základom ajurvédy
– 1x masáž abhyanga – ajurvédsky ranný olejový rituál
– 50 min. súkromná fínska sauna (jedna izba sama zdieľa saunu) – len v zimných a jarných mesiacoch
– v letných a skorých jesenných mesiacoch možnosť spoločného kúpania v horskom potôčiku
– možnosť doobjednať si ďalšie procedúry z našej wellness ponuky – prosím, nahláste rovno pri rezervácii, termín Vám bude priradený podľa programuAKTUÁLNE TERMÍNY 2021   (aktualizácia august 2021)

23. – 25. 07. 2021 voľné 2 miesta (na zdieľanej 3-ke – obsadenej zatiaľ 1 mužom) / zo 14    

15. – 17. 10. 2021 (alt. 14. – 17. 10. 2021) voľné 1 miesto  / z 12    – v tomto termíne si môžte k pobytu doobjednať jeden deň s polpenziou (teda začať vo štvrtok) a vydať sa s nami v piatok dopoludnia na turistiku, na ktorú Vám inak v rámci čisto víkendového termínu neostáva čas. Zároveň si môžte vo štvrtok pred večerou zacvičiť hatha jógu na privítanie. Príplatok za začiatok vo štvrtok je 40eur. Termíny si, prosím, rezervujte emailom na rezervacie@kolibaujogosika.sk

Kompletnú ponuku našich pobytov nájdete aj tu>>.