Ajurvédsky pobyt s jógou Basic

Ajurvéda je 4000 rokov starý ucelený systém prírodnej medicíny, ktorého základom je návrat jedinca k prírode. v dnešnom uponáhľanom svete sme tento kontakt úplne pretrhli, čo má za následok mnohé ochorenia fyzického i psychického charakteru a celkovo menej spokojný a šťastný život jedinca. Ajurvéda je v dnešnej dobe skvelou pomôckou, ako sa postupne, na základe zopár jednoduchých, lacných, ale veľmi účinných opatrení vrátiť naspäť k šťastnému, zdravému a dlhovekému životu.

Na začiatok je potrebné, aby jedinec rozpoznanal svoj organizmus ako súčasti prírody, ako špecifickú energiu, ako jedinečný celok určitých do vienka daných vlastností, na základe ktorých má v prírode svoje špecifické miesto a z ktorých sa odvíjajú jeho reťazce správania, vzťahov, rozhodnutia, preferencie a fyzické či duševné rozpoloženie a z nich prameniace zdravotné problémy. Naučíme vás, ako sa lepšie spojiť so svojim telom, aby ste dokázali vnímať jeho špecifické potreby a ako ich pomocou ajurvédy naplniť.

06.18-108Meditation

Na začiatok nášho pobytu sa v prednáške zoznámime s troma základnými energiami – váta, pitta, kapha – ktoré vládnu svetom a našim telom a pokúsime sa v týchto energiách nájsť naše špecifické postavenie aj za pomoci tzv. “dósha testu” a v konzultácii s ajurvédskou lektorkou. Vysvetlíme si, ako sa na základe tohto jedinečného energetického mixu v každom z nás vieme zariadiť z hľadiska ročných období, výberu vhodných aktivít i spôsobu a množstva regenerácie, princípov stravovania i za pomoci liečivých byliniek. Veľa z týchto odporúčaní si počas troch dní u nás aj na vlastnej koži vyskúšate. Ako prípravu na váš pobyt a aby ste mali predstavu, o čom sa budeme rozprávať, môžete sa začítať do nášho blogu, kde nájdete zopár článkov aj na ajurvédsku tematiku.

doshas

ajurveda

Svoju špecifickú dóshu si následne môžete overiť aj pulzovou diagnostikou u skvelej dlhoročnej ajurvédskej terapeutky Janky z Ajurvéda Žilina, s ktorou na našich pobytoch spolupracujeme a ktorá vám dá jedinečnú ajurvédsku masáž vyberanú podľa ročného obdobia priamo u nás v kolibe.

Keďže veľká časť zdravého životného štýlu, ktorý nás učí ajurvéda, sa týka denného režimu, bude ten váš počas víkendu u nás nastavený presne podľa hlavných ajurvédskych zásad. Pripravte sa preto na skoršie vstávanie, pohyb ešte pred raňajkami a takisto aj skoršiu večierku. Každé ráno začnete chvíľkou pre seba – abhyangou -ajurvédskou automasážou teplými olejmi namiešanými pre vás podľa ročného obdobia do krásnych sadičiek.

Ayurvedic-Shirodhara.jpg  sada ajurvedskych olejov abhyanga.jpg

Dôležitou súčasťou ajurvédskeho učenia je aj správne, dostatočne a vedomo sa hýbať a následne správne relaxovať. Preto deň otvoríme dynamickou jogou a ukončíme relaxačnou yin jogou a meditačnými cvičeniami.

joga studio zazriva  6a010536dcacac970b014e5f7012bb970cIMG_20180606_131016  singing-bowls-meditation

Už teraz sa vám môžu zbiehať slinky na našu vegetariánsku farebnú polpenziu, ktorej gro tvoria sezónne lokálne potraviny, v sezóne prevažne dopestované v našej záhradke, s láskou pripravené podľa zásad ajurvédskej kuchyne. A síce to k tradičným ajurvédskym raňajkám tak úplne nepatrí, v nedeľu ráno pre vás pečieme domáci kváskový chlebík z múk vyberaných podľa sezónnych ajurvédskych zásad, aby ste ho aj vy mali tú možnosť ochutnať. Môžete ochutnať aj rôzne ajurvédske špecialitky, ako napr. korenistý másala ča, či čajík z blahodárnej ukľudňujúcej aswagandhy či latté z protizápalovej kurkumy.

chai_masala_koliba u jogosika.jpg  ajurvedske bylinky.jpg

Väčšina mliečnych výrobkov, ktoré používame je v bio kvalite a vajíčka z voľného výbehu. Väčšina jedál je ale vegánska, takže vegáni si bez problémov prídu u nás na svoje. Večeru podávame formou teplého bufetu o niekoľkých chodoch. Ak budete mať šťastie, bude aj koláčik 😉

kuchyna.jpg  jarny ajurvedsky jedalnicek

V zimnej sezóne máme pre vás vyhriatu parádnu záhradnú fínsku saunu s bylinkovými nálevmi a jedinečným ochladzovaním sa v potôčiku, v lete a na jeseň vás zas radi vezmeme schladiť energiu pitta do krásneho horského potoka. Alebo využite čas medzi raňajkami a večerou na výlet do krásnej okolitej prírody.

Sauna koliba u Jogosika.jpg otuzovanie koliba u jogosikaV balíčku za 160 eur / os na vás čaká:

– 2x ubytovanie v dvojlôžkovej izbe s vlastnou kúpeľňou (príplatok za samostatnú izbu, ak prichádzate sami a nechcete zdieľať izbu s niekým cudzím, je 60eur)
– 2x vegetariánska polpenzia podľa aktuálnych ajurvédskych sezónnych princípov
– 1x 25 min. ajurvédska masáž vyberaná podľa ročného obdobia od ajurvédskej terapeutky 
– 2x hatha joga
– 1x vedená meditácia
– 1x vedená relaxácia
– 1x ajurvédsky dósha test a jeho vyhodnotenie
– pulzová diagnostika ajurvédskou terapeutkou
– 2x prednáška k základom ajurvédy
– 1x masáž abhyanga – ajurvédsky ranný olejový rituál
– 50 min. súkromná fínska sauna (jedna izba sama zdieľa saunu) – len od novembra do mája
– v letných a skorých jesenných mesiacoch možnosť spoločného kúpania v horskom potôčiku
– možnosť doobjednať si ďalšie procedúry z našej wellness ponuky – prosím, nahláste rovno pri rezervácii, termín Vám bude priradený podľa programuAKTUÁLNE TERMÍNY 2021   (aktualizácia august 2021)

23. – 25. 07. 2021 voľné 2 miesta (na zdieľanej 3-ke – obsadenej zatiaľ 1 mužom) / zo 14    

15. – 17. 10. 2021 (alt. 14. – 17. 10. 2021) plný  / z 12    

19. – 21. 11. 2021 plný  / z 10   Termíny si, prosím, rezervujte emailom na rezervacie@kolibaujogosika.sk

Kompletnú ponuku našich pobytov nájdete aj tu>>.